Annonser

Till hemtvål - nytt fönster

Till ekobyggmässan - nytt fönster

Till koloniliv - nytt fönster

Fri jord

Klicka här för att rädda skog

 

Rekordkallt

Inatt har det varit 7 minusgrader. Och då har jag mätt temperaturen alldeles vid huset. Det betyder att det sannolikt har varit ytterligare några minusgrader på mina odlingslotter.

Det är ju mycket ovanligt med så här låga temperaturer i slutet av mars. Tvärtom brukar detta vara en tid då vårsolen bryter fram och värmer upp jorden. Ofta kan man plocka de första nässlorna vid denna tid och sitta ute i bara tröjan och lapa sol.

Men istället för en tidig vår så blir det kanske en sen. Man undrar vad denna vinterns bakläxa får för effekt på djur och växter. Andungar som har fötts tidigt i år fryser sannolikt ihjäl och kanske går även tidigt uppvakna igelkottar samma väg. Själv hoppas jag på att även mördarsniglarna får sig en större frostknäpp än vad de klarar av, men det är väl tveksamt, de brukar klara sig i alla väder.